Yaz aylarında karpuz ve dondurmalara dikkat!

 Yaz aylarında karpuz ve dondurmalara dikkat!

Uzman Diyeti syen Işın Sayın, yaz aylarında en çok tükketiğimiz ürünlerden olan karpuz ve dondurma için bazı uyarılar yaptı.

Uzman Diyeti syen Işın Sayın ''Haftada ik kez bir dondurma tüketiminiz varsa bunun bağımlılık olabileceğini söyledi. Ve bir oturuşta yarım karpuzun yaklaşık olarak 8/1 ni yiyerek, elininizden geldiği kadarıyla karpuzu seyrek bir şekilde tüketmenizin çok önemli olduğunu vurguladı.'' Uzman Diyetisyen Işın Sayın yaz ayında en çok tercih edilen ve en çok sık tükettilen yiyeceklerden olan karpuz ve dondurmanın tüketimi konusunda bizlere bazı bilgiler verdi. Yaz aylarında adeta vazgeçilmezimiz haline gelen karpuz ve dondurmanın nasıl ve ne kadar tükettiğimizi anlatan Diyetisyen Işın Sayın "Karpuz mu, dondurma mı?"  sorusunun sorulması üzerine bu soruya böyle bir cevap verdi;

Ne olursa olsun iki yiyeceğinde dilimizde yer alan tomurcuklarının tatlı tada olan duyarlılığını artırdığını söyledi. Böyle bir durumda şeker eşiği isimini verdiğimiz bağımlılık seviyesinde bir artış olur. Sık sık şeker tüketimi yaparsanız pankreasta başınızı sıkıntıya sokabilecek uzun vadeli bir sorun açabilir.  Bu yaz ayının vazgeçilmezi olan iki yiyeceğide ne sıklıkla ve ne kadar bir miktar yediğiniz önemlidir.  Yazın en çok tercih edilen tatlısının dondurma olduğunu diyerek vurguluyan sayın Işık Süt tozu ve katkı maddeleri ile yapılan dondurmaların daha çok tercih edilse bile en sağlıklı dondurmanın  ‘günlük üretim’ yapan ve süt kullanan güvenilir pastanelerin dondurmalarının olduğunu bellirti. 

Evinize Karpuz Almayın 

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, özellikle yaz aylarında sürekli yediğimiz karpuz hakkında bilgilendirmeler yaparak '' Karpuzu eve almamız gerektiğini söyledi. En azından dondurmanın kısa bir süre içerisinde bittiğini fakat karpuzun günlerce dolapta durup sizi  görsel olarak çektiğini söyledi. Gerçek sütten yapılan dondurmada sütten gelen yağ ve proteinin sindirimi uzun sürer böylece şekerin kana karışmasını yavaşlar.  diyerek konuşmasına devam etti.

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.