Spor türüne göre beslenme nasıl olur?

Spor türüne göre beslenme nasıl olur?

Spor ile sağlıklı beslenme konusu oldukça içi içe olan bir konudur. Kişilerin enerji ihtiyaçları yaş,boy ve cinsiyet gibi unsurlara göre değişim gösterebilmektedir. Sporcunun yağ yüzdesi  yapmış olduğu egzersizlere göre değişim göstermektedir. 

Böyle bir durumda angi spor türünün hangi beslenme taktiğini uygulaması gerektiğini Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel  şu şekilde anlatmaktadır; Sporcunun vücut yağ yüzdesine, yapmış olduğu egzersiz hareketlerine göre ve egzersizin süresine göre bu beslenme ihtiyacı bunlara göre değişim göstermektedir. Diyet dediğimiz şey ktif olmak için yeterli enerji, kas kütlesini korumak için yeterli protein, enerji metabolizması için yeterli mikro besin ögeleri, vücut ısısının denetimi ve besinlerin taşınması için yeterlı suya sahip olunması demektedir. Enerji ihtiyacı dediğimiz şey ise yapmış olduğunuz egzersize göre farklılıklar göstermektedir. uzun süreli ve düşük  bir yoğunluğa sahip olan egzersize uzun zaman devam ettiğiniz takdirde artacak olan bir enerji ihtiyacına gereksinim duyulur. Sporcunun sağlığının, ideal vücut ağırlını korumak istiyorsa yeterli enerji alımı yapması oldukça önem arz etmektedir. 

Spor yaparken  iki besin türü: Karbonhidrat ve Protein

Spor yaparken en ihtiyaç duyduğumuz ve en önemli olan iki besin vardır bunlar; karbonhidra ve proteindir. Karbonhidratlar  egzersiz yaptığınız zaman boyunca glukoz düzeyini korur ve size enerji vermektedir. Yapmış olduğunuz egzersiz çeşidine göre alacağınız karbınhidrat miktarı değişim gösterir. Protein içerikli yiyecekler  ise sporcuların sağlıklarını koruma için ve performanslarında artış olması için olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Süt ve süt ürünleri,tavuk ve et benzeri ürünleri protein bakımından çok zengin ürünlerdir. 

Spor yapan kişiler nasıl beslenmeli?

 • 3 ana öğünü kesin olarak yemesi gerekiyor. Bu ana ögünlere destek olması amacıyla günlük yaşamı içerisinde 2-3  ara öğün daha yapması gerekmektedir. 
 • Kesinlikler her öğünde karbonhidra barındıran yiyecekleri yemelisiniz. 
 • Posa içeri yüksek besinler yemeniz gerekiyor.
 • Sıvı almalısınız, çünkü spor yaparken sıvı kaybı yaşarsınız buda performansınızın düşmesine neden olmaktadır. 

 

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.