Sıcak havalarda beslenme nasıl olmalı?

Sıcak havalarda beslenme nasıl olmalı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal,  yaz aylarında nasıl beslenmemiz hakkında bizlere birden fazla öneriler verdi. Yaz aylarındaözellikle  “Kızartma, kavurma ve hamur işlerinden uzak durmanızı öneriyor. Ayrıca yaz aylarında bol şekilde sıvı tüketmenizi önermektedir. Salata ve meyve ağırlıklı şeyler yemeniz gerekmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, “ Bildiğimiz üzere yazın yazın terleyeceğiniz ve vücudunuzdan su atma oranı artması sebebiyle günlük yaşantınızda en az 2 litre civarında tutmak sağlığımız çok önem arz etmektedir. Sıvı tüketimi yaptığınız zaman küçük yudumlarla ve sık sık içmeye özen gösterin. Sıvı alımını arttırmak istiyorsanız karpuz ve kiraz  gibi meyveleri seçebilirsiniz. Ayrıca yazın yeşil renkli meyveleri seçmenizda fayda vardır. 

YEŞİL SEBZE SEÇİN

Düzenli bir meyve tüketiminin yapılması vücut direncini arttırdığın dile getiren  Fatma Baysal, “ İçerisinde barındırmış olduğu ntioksidan bileşenler ve vitaminler  yüzünden güneş ışınlarına karşı bizi koruduğunu belirtti. Ayrıca meyve meyve tüketimi yaptığınız zaman früktoz bişeleninin kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu yüzden meyve tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Özel olarak yeşil renkli sebzeler folik asit potasyum ve özellikle C vitamininden zengin olması sebebiyle bol bol yemenizde oldukça fayda vardır. 

TUZDAN UZAK DURUN

Diyetisyen Fatma Baysal, “ Serinlemek istediğimde gaz içeren içecekler yerine meyve suyu, düşük sodyum içeren  içecekleri içmenizda fayda vardır. Örnek vermemiz gerekirse meyve suyu ve soda gibi içecekler. Aşırı bir şekilde kahve ve çay  tükettimi yapmak diüretik etki yapması sebebiyle vücudunuzda bulunan su dengesinin bozulmasına yol açabilmektedir. İçmiş olduğunuz kahvelerin  fazla kafein ve kremalı olmamasına dikkat etmelisiniz. 

ÖDEMİ ENGELLEYİN

Fatma Baysal, “ Sıcaklar artığında kan dolaşımını rahatlatacak olan yiyecekleri ve içecekleri tercih etmeniz fayda olduğunu belirtiyor. Ayrıca ödem sorunu engellemek gibi bir amacınız mevcut ise  maydanoz, kiraz sapı veya semizotu gibi benzer bitkileri yiyebilirsiniz. 

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.