Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Bir çoğumuz biliyoruz ki beslenme; en temel olarak gereksinimlerimizin en başında gelen ve büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması çok büyük önem arz etmektedir. Fakat sağlıklı beslenme dediğimiz şey ise yaşımız ve cinsiyetimiz gibi bir çok durum başta olmak üzere vücudumuzun gerek duyduğu besinleri dengeli bir biçimde alınmasına denmektedir. Kısacası sağlı beslenme dengeli ve düzenli beslenme diyebiliriz. Aslında bu konu büyük bir önem arz etmektedir çünkü çevremizde yeterli beslenen fakat dengeli beslenmeyen veya dengeli beslenip yeterli beslenmeyen bir çok insan mevcuttur. Bu  sebepten ötürü dengeli beslenmeyi ve yeterli beslenmeyi iyi bilmeli ve birbirine karıştırmamamız gerekiyor. Peki bir çoğunuz şimdi yeterli beslenmek nedir diyecek, yeterli beslenme kilomuza, cinsiyetimize, yaşımıza göre gereken kalori alımını yapmak demektedir.  Dengeli beslenmeye gelecek olursak öğünlerimizi saati saatine düzenli bir biçimde tüketilmesine denilmektedir.  Peki şimdi siz değerli okuyucularımız sağlıklı beslenmenin önemi nelerdir diyecektir gelin bunlara göz atalım.

Sağlıklı Beslenin Önemi

 

Sağlık dediğimiz şey bizim için en önemli nimetlerden birtanesidir. Hatta peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisinde iki şey çok önemlidir biri sağlık biri boş vakit demiştir. Bu sözden anlayacağımız kadarıyla sağlık her şeyimiz diyebiliriz. Sağlıklı beslenmek bizi en çok hastalıklara karşı korumaktadır. Sağlıklı beslenerek kilo alma ve benzeri bir çok sorunu atlatabiliriz. Ayrıca sağlıklı bir biçimde beslenerek ömrümüzün ve yaşam kalitemizin artmasına yardımcı oluruz.

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.