Sabah kalktığınızda kahvaltıda soğuk su içmeyin!

 Sabah kalktığınızda kahvaltıda soğuk su içmeyin!

Dr. Fevzi Özgönül, geçen günlerde yapmış olduğu açıklamada sabah kahvaltıda soğuk ve sıcak içecekler içerek zayıflamayı düşünenlere uyarılarda bulundu.

 

Dr. Fevzi Özgönül yapmış olduğu açıklamada “Normal bir insanın vücut ısısı 36-37 derecedir. İç organlarımız yaklaşık olarak 10 -12 derece farka kadar sorun yaratmayacağını dile getirdi eğer ki  fark daha çok olursa zarar görmeye başlayabilir.” diyerek sözlerine devam etti. Kilo vermek amacıyla ve metabolizmayı hızlandırmak istememiz sonucunda sabah soğuk su içmemizin yanlış bir davranış olduğunu belirten Dr. Fevzi Özgönül ''Eğer ki sizde bedeninize önem verip seviyor iseniz onu buz gibi su ile uyandırmayın. Sindirim sistemini soğuk su ile uyandırmanın ne kadar mantıklı olduğunu düşünmemizi söyledi ve buna göre hareket etmemizde fayda olduğunu bellirti. 

Eğer ki sabah kahvaltısında soğuk suyu tercih ederseniz vücut ısınız ile içmiş olduğunuzun suyun ısısı arasında fark olması sebebiyle midenizde kasılma gibi bir soruna neden olur. Kasılmanın sonucunda midemiz bu içtiğimiz suyu daha çok şok etkisi yaratmaması amacıyla bağırsağa geçmesine izin vermez. Soğuk/sıcak bağırsağa geçirilmeyip mide içerisinde kaldığı için mide asitini çok etkiler, böylelikle sindirim sisteminizde bir yavaşlama meydana gelir. Böyle bir olası durumda rahat kahvaltı , rahatsız edici bir kahvaltı haline dönüşebilir. Siz mideniz ağrıdığı zaman veya rahat bir kahvaltı yapmadığınız zaman gün içerisinde yemiş olduğunuz yiyeceklerden şikayetçi olabilirsiniz, fakat bu durumun böyle olmasının sebebi asıl sizsiniz diye konuşmasına devam etti Özgönül.

Ayrıca Özgönül son olarak, '' Asla bunu unutmayın. Bedeninizin kilo almasına neden olan göbek, kalça ve basende ki yağ halkası sizi korumak amacıyla oluşan bir yapı. Nasılsa ayağını burkulduğu zaman şişme meydana geliyor ise bedeninizde böyledir. Eğer ki zayıflamak istiyorsanız bedeninize iyi davranmanız gerekmektedir sabah soğuk su içmenize gerek yok. Sağlıklı beslendiğiniz takdirde fazla kilolardan kurtulacaksınız diye açıklamasına devam etti Özgönül.

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.