Masa Başında Olanlar İçin Egzersizler

Masa Başında Olanlar İçin Egzersizler

Bir çoğumuz biliriz ki masa başı işlerinde çalışan kişiler genellikle çok az hareket eden kişilerdir. Uzun bir zaman dilimi boyunca haftanın 5 günü başta olmak üzere sürekli masa başında çalışmak birden fazla sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örnek vermemiz gerekirse ağrılara ve  obazite gibi bir çok soruna neden olabilir. Eğer ki sizde masa başında çalışıyor iseniz ve bu duruma önlem almak istiyorsanız, sizlere bir kaç önereceğimiz egzersizi deneyebilirsiniz.

Mesai saatleri içerisinde sürekli hareketsiz kalmanız ve duruş pozisyonlarınız yüzünden bir çok sorun doğabilmektedir. Fakat bu tür sorunlara karşı alabileceğiniz bir kaç önemli husus var. 

Masa başında çalışanların dikkat etmesi gerekenler;

Postural farklılık oldukça önem arz etmektedir. Eğer ki sizinde masa başında bir işiniz mevcut ise baş ve gövdenizi dik tutmanız oldukça iyi olacaktır. 

Posturunuzun dik durmasını istiyorsanız ayaklarınızın yere tam ve iyi bir şekilde basması oldukça önemli bir husustur. Ayaklarınız yere tam basmadığı süre zarfında kalça ve bel bölgesine daha fazla yük bindirmiş olacaksınız. Bu yüzden ayaklarınızı tam yere basmanızda fayda vardır.

İş sırasında öne eğilmeniz gerekiyorsa belden değil kalçadan destek almanız gerekmektedir. Ayrıca öne eğildiğiniz zaman hızlı ve baş hareketlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Mesai saatleri içerisinde zamanınız oldukça masa başından kalkıp biraz tur atmanızda fayda vardır. Ayrıca masa başında iken 30 dakikada bir oturma düzeninizde değişikliğe gitmelisiniz.

Masa başında çalışan kişilerin yapabileceği egzersiz yöntemleri

Parmaklar için egzersiz;

İlk öncelikle parmaklarınızı elinizden geldiği kadarıyla iyice açın ve yaklaşık olarak 10 saniye kadar bekletip ellerinizi gevşetin. Bu dediğimiz hareketi tekrar tekrar 2-3 kez olmak üzere yapın.

Diğer bir egzersiz yöntemi ise parmaklarınızla ellerinizi iç içe geçirin. Ellerinizi iç içe geçirdikten sonra omuz hizasında olacak şekilde avuçlarınızı ittirin. 

Boyun için egzersizler;

Bir çoğumuz bu hareketi biliriz. Boynunuzu sağa sola çevirip rahatlama hissedene kadar yapınız. 

Sanki kulaklarınızı omuzuna değdirmek gibi bir amacınız varmış gibi başınızı eğin ve her bir eğişinizde yaklaşık olarak 10 saniye kadar bekleyiniz.

Boyun ve sırt için egzersizler; 

Çenenizi eğip gögüs kafesine doğru yaklaştırmaya çalışınız.

Kalçadan öne eğilin bu sayede gögüsünüzün gerilmesini sağlarsınız. 

Kalçada destek alarak yere doğru eğilip iyi bir şekilde gövdenizi esnetiniz. Yaklaşık olarak 15 saniye kadar beklemeniz iyi olacaktır. Eğer ki belinizde herhangi bir hastalık var ise kesinlikle bu egzersizi yapmayınız.

 

 

 

 

 

 

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.