Detoks diyeti zararlı mı?

Detoks diyeti zararlı mı?

Son yıllarda özellikle kadınlar başvurduğu yollardan biri olan detoks diyeti hakkında bilgiler vereceğiz. Daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim...

Vücudunuzda yer alan toksinleri atmak amacıyla yapılan detoks diyeti günümüz çağı içerisinde oldukça ünlüdür. Fakat asıl önemli olan konu ise bu diyetler sağlıklı mı? Uzman bir çok bu diyetlerin yapılmasını önermemektedir. Günümüzde son derece ve bu kadar popüler olan detoks diyeti sizce bir kandırmaca mı? Sizler için uzman doktoların fikirlerini topladık ve siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız. Vucüta yer alan toksinleri attırması ve uzun süre yemek yiyilmesi sonucunda metabolizma yavaşlar bu yüzden eski yemek düzeninize dönseniz bile detoks diyeti size kilo aldırmaz. 

Detoks diyetinin içeriği

Detoks diyetinin birden fazla uygulanma şekli mevcuttur. Fakat en sık ve en çok bilinen yöntemleri çiğ sebze, meyve ve suyunun tüketildiği diyetleri olduğunu söyleyebiliriz. Detoks diyetinin asıl önemli adımı ise bağırsakların tamamen boşaltılması için yapılmış olan işlemlerdir. Bu temizleme işlemi yüksek lif içeren otlar, boşaltım sistemini hızlandırıcı enzimler ve müshillerle sağlanmaktadır. bu yöntem bağırsakları güzelce temizlemesinin yanında, ağırsak florasın bizim için yararlı olan maddelerinde dışarı atılmasına neden oluyor. Bir çok insan bu diyeten sonra kendini daha dinç ve enerjik hissetiklerini söylüyorlar. Fakat detoks diyetinin zararlı toksinleri atığı yönünde ile herhangi bir kanıt yoktur.

Detoks diyetinin yan etkileri

Detoks diyeti yapacak isek kesinlikle yan etkilerine bir göz gezdirmemiz gereklidir. Detoks diyetinde genel olarak proteini kısıp, aç kalmamamıza neden olması sebebiyle, halsizlik ve benzeri sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca uzun bir süre aç kaldıktan sonra vücudunuzda vitamin ve mineral  eksiklikleri meydana gelebilir. Bu diyete yapılan bağırsak temizleme işlemi sonrasında kramp, şişkinlik ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir. 

Detoks diyetinin diğer yan etkileri

 • Mide sızlaması sorunu başta olmak üzere karın guruldanması da yaşanması
 • Baygınlık ve halsizlik gibi durumlar
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Başınızın dönmesi

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.