Ceviz böyle tüketilirse daha faydalı!

Ceviz böyle tüketilirse daha faydalı!

Journal of Nutrition dergisinin yapmış olduğu çalışmalara ve  özellikle diğer tam yiyeceklerle beraber tüketildiği zaman cevizin enflamasyon (yangı) ve metabolizma  daha çok büyük bir  faydası olduğu gözlemlenmiştir. 

Bitki bazlı omega-3 bakımından çok zengin bir yapıya sahip olan ceviz, kiraz, ahududu ve benzeri bitkilerle tüketildiği zaman vücudumuz üzerinde daha fazla etki gösteriyor. Oregon Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Neil Syay’in başta olduğu bu araştırma çalışmalarında, cevizin sağlık açısından potansiyel faydaların ölçmek için bazı tarzı olan diğer gıdalarla tüketildiğindeki faydaları denendi. arelere, insan eşdeğeri düşük yağ veya yüksek yağ içerikli  diyetine göre %8.6  oranında ceviz verildi. Cevizin üzerinde yapılan bu araştırmada cevizin en iyi olduğu bitkiler ahududu ve kiraz olduğu gözlemlendi. Yapılan bu araştırmadan 10 hafta gibi bir zaman geçtikten sonra yüksek yağ içerikli diyet alan kontrol grubuna göre ceviz ve diğer bitkilerle ile yapılan diye daha iyi durumda ve daha sağlıklı bir biçimdeydi. Yüksek yağ içerikli diyetle beslenen farelere baktığımız zaman , cevizle birlikte diğer bitkilerle beslenen farelerde araciğer yağ konsantrasyonları gün geçtikçe dahada azalma görüldü. Bu araştırma sırasında cevize ikinci bir tam gıda eklenerek metabolit ve gen ekspresyonu düzeylerinde ve diğer fizyolojik parametrelerde bazı olumlu değişiklerin olduğu gözlemlendi. 

Bu araştırma sonrasında tam gıda olan cevizin vücudumuza olan yararlarının onaylanması beklenmektedir. Kaliforniya cevizi sağlıklı beslenme konusunda vücudumuz için çok önemli olan içerikleri içerisinde barındırmaktadır. Ceviz insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asidi olan alfa linolenik asidi  ve benzeri minarelleri içerisinde barındıran tek kuruyemiş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ceviz lif, protein ve potasyum gibi önemli bileşenleride içerisinde barındırmaktadır. 

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.