Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda önümüze verilen tatlıları yememek elde değildir. Bu yazımızda size bu yiyeceklerden  mahrum kalmadan nasıl bir şekilde besleneceğinizi anlatacağım. 

Ramazan ayının ardından 1 ay aç bir şekilde tam istediğimiz gibi beslenemediğimiz için, ramazan ayından hemen sonra kendimi yemeğe adıyoruz. Kendimizi bir çok güzel ve kalorili besinlerle ödüllendirerek beslenme alışkınlarımızın bozulmasına sebep olabiliyoruz. Bayramlarda önümüze herhangi bir yemek koyulduğunda bir çoğumuz geri çeviremiyoruz. Birde misafirliğie gittiğiniz yerlerde verilen ikramları redderseniz iyi bir görünüm olmayabilmektedir. Bu yiyecekleri yemenin sonucunda akşamları işkin bir karın, spazmlar geçiren bir mide ve çeşitli mide ve bağırsak sorunları ile yüz yüze gelmeniz kaçınılma olabilmektedir. Kilo almayı ve şekerinizin artması gibi sorunlarıda eklemedik artık gerisini siz düşünün. Bayramda çok fazla bir şekilde aşırıya kaçmamak suretiyle küçük porsiyonları yemenizi önermekteyim. Ramazanda metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olduğumuz için eski haline getirmek için az ve sık sık yiyerek getirmeniz mümkündür.

Öğünlerinizi planlı tüketiniz

Bayramda bir çoğumuz verilen ikramlara yok diyemiyebiliyoruz, bu yüzden bu konuda önlem almanız oldukça önem arz etmektedir.  Bayram sabahları 1 kâse teze köy yoğurdu 1 adet  herhangi sevdiğini bir meyveyi yiyerek güne başlayabilirsiniz. Bayramda öğle yemeğinizde ise etli, peynirli ve tavuklu bir mevsim salatası yanında taze sıkılmış bir portakal suyunu tercih etmeniz oldukça önemlidir. Öğleden sonra misafirleremize yapmış olduğumuz ziyaretler sonrasında 4 dilim baklava, 3 dilim börek ve benzeri yiyecekler yerine  süslü tatlı, bir dilim börek gibi şeyleri tercih etmeniz daha iyi ve sağlıklı olacaktır. 

Düzensiz beslenme kronik rahatsızlıkları olanlar için büyük tehlike

Aşırı yağlı, unlu ve de şekerli tatlılardan ve benzeri yiyeceklerden uzak durmanız sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır. Yüksek enerji değerine sahip olan yiyecekleri gün içerisinde fazla bir biçimde yememenizde çok iyi bir fayda vardır. Tükettiğiniz takdirde yağlanmalar başta olmak üzere insülin direncinin düşmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. 

 

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.