Bal kabağının faydaları

Bal kabağının faydaları

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, yapmış olduğu bir çok araştırmaya göre bal kabağının kansere karşı olduğunu dile getirdi. Şimdi siz değerli okuyucularımıza bal kabağının faydalarından bahsedelim. 

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı,  bal kabağının yaklaşık olarak %90 oranın su olduğunu dile getirdi. Ayrıca bal kabağı lif bakımından içeriğinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.  bardak haşlanmış tuzsuz kabak 49 kaloridir. 2 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 3 gram diyet lifi içerir.  Şebnem Kandıralı ayrıca bal kabağının çok iyi bir C vitamini kaynağının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Ayrıca bal kabağı hastalıklarla savaşan bir yiyecektir. Bal kabağının hastalıklara karşı savaşan bütün besin öğelerini potasyum, pantotenik asit, magnezyum, C ve E vitamini, demir ve çinko gibi bir çok önemli besin kaynaklarını içerisinde barındırdığını söyledi. Ayrıca Kandıralı yapmış olduğu açıklamada Kabağın daha turuncu ve parlak renkte olanlarının antioksidan bakımından zengin olduğunu belirtti. 

Ayırca kandıralı beta karoten kaynakları havuç, kabak, brokoli vb yiyeceklerdir. Ayrıca bu yiyecekeler A vitamini bakımından oldukça zengindir. Fakat fazla A vitamini tüketimi yaptığınız takdirde deri renginin  sarı/turuncuya  dönmesine yol açabilir. Bu yüzden bal kabağı tüketimi yaparken gün içerisinde yaklaşık olarak 1-2 porsiyon yemenizde fayda vardır. Ayrıca bal kabağı akciğer, kolon, mesane, serviks gibi bir çok hastalığa oldukça iyi gelir. Ayrıca bu tür hastalıklara karşıda iyi bir savaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı bal kabağı tüketmek oldukça faydalıdır, fakat tüketirken fazla tüketmemeye dikkat edelim.

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.