Ayvanın kabuğundaki faydalar

Ayvanın kabuğundaki faydalar

Ayvanın besin öğesi bakımından en zengini olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, ayvayı kabuklu bir biçimde tüketme konusunda bazı önerilerde ve uyarılarda bulundu. 

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı "A, C ve B grubu vitaminleri  kalsiyum, demir, fosfor, bakır, potasyum   gibi minarelleri içermektedir. Yağ konusunda fakir  fakat lif konusunda zengin bir meyve olduğunu dile getirdi. 

Mide-bağırsak sağlığı: Ayva çok güçlü antioksidanlar olan polifenolik bileşikler içerir. Kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşı koruma sağlarlar. Peptik ülserler için kullanılır. Bazı yapılmış olan çalışamlara göz atıldığı zaman ayvanın içerisinde barındırmış olduğu güçlü antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruduğu görülmüştür. Ayrıca ayva suyunun strese çok iyi geldiği gözlemlenmiştir. "Ayva bulantı ve kusmayı engellemektedir ve sabah kusma gibi durumlar için çok iyi bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Japon bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalara göre  ayva kabuğundaki anti-viral maddelerin Hepatit A,B ve C’ye neden olan organizmaların büyümesine engel olmaktadır. 

Ayvanın etkili olduğu bir diğer hastalığa baktığımız zaman ise kanser karşıtı olduğunu dile getiren Kandıralı, "Ayvanın etli kısmını oluşmasına sebep olan astrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla kullanılan maddeler) bileşikler olarak bilinmektedir. Ayvanın Soğuk ve gribal enfeksiyonlar gibi sorunlarada çok iyi geldiğini dile getiren Kandıralı; Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir diyerek önemini vurguladı. Ayva ayrıca ek olarak Soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklara karşıda oldukça iyidir. C vitamini, bakır, demir, potasyum bakımından oldukça zengin olan ayva bağışıklık sisteminizinde güçlenmesine yardımcı olur.

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.