10 dakikada 100 kalori yakmanın yolları

10 dakikada 100 kalori yakmanın yolları

Spor yapmak insanı hem dinç kılar hem de formda kalmasını sağlar. “spor yapacak vaktim yok” diyenlerden misiniz? Yanıtınız “evet” ise size ne kadar yanlış düşündüğünüzü kanıtlayacak bir haberimiz var: 10 dakikada 100 kalori yakabilirsiniz!

Merdiven çıkın ve burpee hareketi yapın

Eğer sadece 10 dakikanız bile varsa işte size iyi bir egzersiz fırsatı! Zaten çok vaktiniz olsa bile aynı tempoda spor yapamayacağınız için, kısa zamanda oldukça etkili bir yol önereceğiz. İhtiyacınız olan ise sadece merdiven. Olabildiğince hızlı bir şekilde merdivenleri çıkın ve arkasından beş defa burpee hareketi yapın. Ardından merdivenleri inin ve vaktinizin- hatta gücünüzün- yettiği kadar tekrarlayın.

Kayalara tırmanın

Tatilde olduğunuzda tertemiz doğa içerisinde de yapabileceğiniz bu aktiviteyi yapay tırmanma duvarlarında da yapabilirsiniz. Hareketi yaparken kendinizi yukarı doğru iteceğiniz için sıkı kalçalara, seksi ve sütun gibi bacaklara sahip olacaksınız. 10 dakikada yaklaşık 118 kalori yakmanın mümkün olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bir tur atın

İster dışarıda süreceğiniz bisikletle gerçek bir tura ister spor salonundaki veya evinizdeki bisikletle kısa da olsa hayali bir tura çıkın. Hızlı temposu olan üç şarkıyı peş peşe çalacak şekilde ayarlayın ve haydi başlayın pedalları çevirmeye! Hızlı bir şekilde pedal çevirerek 10 dakikada yaklaşık 100 kalori yakabileceksiniz. Hatta oturmadan ayakta yaptığınız takdirde bu, 140 kaloriye kadar çıkabilir.

Futbol oynayın

Sadece erkekler futbol oynamaz elbette. Siz de futbolu bir egzersiz biçimi olarak görebilirsiniz. Rekabet kokan bir oyunda top sürer, şut çeker ve savunma yaparsanız bakın nasıl kalori yakacaksınız. Üstüne bir de gol attınız mı oh, ne güzel olur, değil mi? Sürekli koşmanızın yanında aynı zamanda yan, arka ve ön tarafınızdaki tüm kasları çalıştıran bir aktivite olduğu için futbol, oldukça etkili bir spor olarak listede yerini alıyor. Öyleyse karışın erkek arkadaşlarınızın halı saha maçına ya da piknikteki fırsatları değerlendirin, çocuklarla birlikte oynayın. 10 dakikada yaklaşık 107 kalori yakacaksınız, unutmayın!

Ağırlıkla çalışın

Taşıyabileceğiniz kadar ağırlığı alın ve kollarınızı öne doğru kırarak dambılları omuzlarınıza dayayın. Dizlerinizi omuz genişliğinde açarak çömelin, kalkın ve ağırlıkları yukarı doğru kaldırın. Squat presses denilen bu hareketi öğrenmek için videoyu izleyebilirsiniz. Bu hareketi yedi kere yaptıktan sonra biraz dinlenin ve şınav çeker gibi pozisyon alın. Bu şekilde dururken bacaklarınızı yana doğru açın ve kapayın. Bu da plank jackshareketi. Bu hareketi öğrenmek içinvideoyu izleyebilirsiniz. Yedi tekrardan sonra bu hareketi de bitirin. Ama aralarda dinlenerek elinizden geldiği kadar tekrar yapabilirsiniz.

İp atlayın

Çocukluğumuzda en çok oynadığımız oyunlardan biri olan ip atlamak, büyüsek de favorilerimiz arasında kalmaya devam ediyor. Çünkü çok hızlı bir tempoda atlamadan bile 10 dakikada yaklaşık 107 kalori yakılabiliyor ip atlayarak. Daha tempolu atlamayı deneyerek daha çok kalori yakmanız da mümkün.

Etiketler: 

Uyarı: Sitemizde bulunan makaleler doktor tavsiyesi değildir. Sitemizde bulunan öneri, tavsiye ve bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Links to specified hosts will have a rel="nofollow" added to them.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.